کاربرد نردبان کابل چیست ؟

کاربرد نردبان کابل چیست ؟ نردبان کابل ساختار های فلزی پیش ساخته ای هستند که در آن دو ریل کناری به وسیله ی رینگ ها یا واحد های عرضی به یکدیگر متصل می‌شوند و از آن جا که ساختار نردبان کابل متشکل از قسمت های طولانی و مستقیم و اتصالات گوناگون است به راحتی در هنگام سیم کشی شکل پذیر هستند و در هنگام سیم کشی از اعمال هر گونه تغییری در قسمت های سازنده بی نیاز است . در پاسخ به سوال ” نردبان کابل چیست ؟ ” باید گفت نردبان کابل سیستمی اقتصادی و مدیریتی در سیم کشی است که از دو جهت حائز اهمیت می باشد . هم این که دارای نقش پشتیبانی و محافظتی است و هم این که نظم دهنده ی مناسبی برای سیم‌ها و کابل‌ ها است . معمولا نردبان کابل و سینی کابل با هم استفاده می شوند. در ادامه به بیان بیش تر موارد استفاده از نردبان کابل خواهیم پرداخت .

کاربرد نردبان کابل چیست ؟
کاربرد نردبان کابل چیست ؟

کاربرد نردبان کابل چیست ؟

  1. از نردبان کابل استفاده های گسترده ای می گردد که مهم ترین و پر کاربرد ترین مورد استفاده از آن در صنعت برق و سیستم های برق کشی و کابل کشی می باشد . از نردبان کابل به منظور منتقل کردن کابل ها و سیم های برق در کارخانه ها و سوله های گوناگون می توان استفاده کرد .
  2. از نردبان کابل بیش تر در فضا های سر پوشیده و دارای سقف ( فضا های داخلی ) استفاده می گردد . نردبان های کابل از جنس ورق گالوانیزه می باشند و جهت مستحکم تر شدن آن ها در های سینی روی آن ها نصب می‌ شود .
  3. نردبان کابل دارای سایز و ضخامت های گوناگون می باشد که هر کدام از آن ها مخصوص استفاده برای کاری خاص هستند . نردبان کار به گونه ای طراحی می شود که در شرایط آب و هوایی گوناگون بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد و از سیم ها و کابل ها محافظت نماید . می توان بیان کرد که مهم ترین کاربرد نردبان کابل همین مورد می باشد .
  4. همچنین می توان از نردبان کابل جهت محافظت از کابل های برق ولتاژ بالا نیز استفاده کرد و باعث این شوند که دمای حاصل از ولتاژ قوی برق اعتدال پیدا کند و از برق گرفتگی جلوگیری گردد . همچنین به دلیل این که نردبان کابل دارای تهویه ی کامل می باشد باعث می شود که قدرت هدایت و انتقال جریان کابل ولتاژ بالا افزایش پیدا کند .
  5. نردبان کابل در مقایسه با سایر نردبان ها جای گیری کم تری دارد و محیط کم تری را اشغال می کند و برای مکان هایی که سیم کشی آن ها به صورت عمودی است بیش تر به کار گرفته می شود .
  6. از آن جایی که نردبان کتاب مقاومت و آستانه ی تحمل وزن بالایی دارد برای مکان هایی که سیم کشی آن ها بسیار زیاد می باشد و تعداد بالایی سیم دارند نیز استفاده می گردد .
  7. همچنین به دلیل مقاومت بالایی که در مقابل شرایط آب و هوایی دارند دارای طول عمر بالایی هستند و همین ویژگی باعث می شود که از آن ها برای مسافت های بسیار طولانی استفاده کنند .
  8. همچنین در نردبان کابل ، سیم و کابل به وسیله ی بست هایی محکم می شوند که نتیجه ی آن در امان ماندن کتاب ها و سیم ها از پرتاب و افتادن می باشد .
  9. همچنین نردبان کابل این امکان را به تعمیرکاران می‌ دهد که به آسانی به تعمیر سیم ها و کابل ها بپردازند .
  10. نردبان کابل ضمن این که به تعمیرکار اجازه می دهد با دقت و تمرکز بیش تری کار تعمیرات سیم و کابل را انجام دهد باعث حفظ سلامتی تعمیر کار نیز می‌ شود و از وقوع خطر های احتمالی نیز جلوگیری می کند و به طور غیر مستقیم موجبات افزایش طول عمر مفید کابل های برق را فراهم می‌آورد زیرا سهولت تعمیر باعث می شود که کابل ها به راحتی تعمیر یا تعویض شوند تا جلوی بسیاری از خطر ها و آسیب ها گرفته شود .

مزایای استفاده از نردبان کابل :

استفاده از نردبان کابل نسبت به سایر نردبان ها از نظر مالی مناسب تر می باشد زیرا طول آن ها زیاد است و تا حدود ۳۰۰ سانتی متر خواهد رسید و از طرفی با استفاده از نردبان کار می توان سیم های جدیدی را به پروژه ساختمانی در موقع لزوم بدون تخریب آن اضافه نمود همچنین به دلیل این که کابل ها در معرض دید ما می باشند در هنگام بروز مشکل می توان به راحتی آن را شناسایی و رفع نمود . نردبان کابل فضای کمی را اشغال می کند و برای فضاهای کوچک و دارای محدودیت فضا می تواند انتخاب مناسبی باشد .

انواع نردبان کابل :

– شاخه مستقیم : شاخه مستقیم را می توان اصلی ترین مدل نردبان کابل دانست . فرقی ندارد که ارتفاع و ضخامت این مدل نردبان چقدر باشد وقتی که یک نردبان در جهت صاف و مستقیم ساخته می شود می توان آن را در گروه محصولات تک شاخه در نظر گرفت . طول این مدل نردبان معمولاً ۲ الی ۳ متر است و فاصله ی بین پله های آن حدود یک چهارم متر ( ۲۵ سانتی متر ) است .

– نردبان سه راهی : در نردبان علاوه بر هدایت کابل و سیم از نقطه ی A به نقطه ی Bممکن است که گاهی مواقع انشعاباتی به آن ها ورود پیدا کند و یا این که از آن ها خارج شود . نردبان های سه راهی با داشتن یک خروجی در قسمت میانی خود این امکان را به نصاب می دهد که کابل ها را در مسیر مناسب به حرکت در آورد .

– نردبان زانویی : یکی از وظایف نردبان کابل جلوگیری و کاهش تنش های فیزیکی روی کابل ها در جهت هدایت آسان تر سیم ها می باشد به همین منظور می‌ توان از نردبان های زانویی که در حالت های نیم دایره و زاویه دار ( معمولاً ۹۰ درجه ) موجود هستند در امتداد مسیر های زاویه دار و قطع کننده ی مسیر اصلی استفاده نمود ‌.

– نردبان چهار راهی : عملکرد آن همانند مدل سه راهی است و وظیفه ی تقسیم یا پذیرش سیم ها و کابل های یک مجموعه را برعهده دارند اما به دلیل داشتن چهار قسمت فعال غالبا از آن ها در مرکز سقف به عنوان ترمینال اصلی استفاده می گردد .

– نردبان عمودی : با عبور دادن سیم ها و کابل ها از درون پله های خود آن ها را به سمت بالا و پایین هدایت می کند .

نحوه نصب نردبان کابل

پیش از نصب باید ابتدا به یک سری از نکات توجه نماییم که عبارتند از :

1. قبل از نصب باید شرایط محیطی که قرار است نردبان کابل در آن نصب گردد کاملاً مورد بررسی قرار گیرد و مواردی همچون کم و کسری های محیط ، ارتفاع محیط ، شرایط جوی محیط و … سنجیده شود .

2. توجه به نکات ایمنی محیط نیز قبل از شروع نصب باید صورت پذیرد . باید دیوارها و سقف ها کاملاً مورد بررسی قرار گیرند تا میزان باری که می توانند تحمل کنند سنجیده شود که مبادا در اثر سنگینی کابل و سیم بریزند .

۳. باید تمام تجهیزات و لوازم و مواد اولیه که برای نصب به آن ها احتیاج داریم را لیست و فراهم نماییم .

۴. برای نصب باید مسیر عبور نردبان کابل به گونه ای باشد که برای رفت و آمد اتومبیل ها و افراد مزاحمت ایجاد نکند ( با توجه به نصب در حالت عمودی آن ها معمولاً مزاحمتی برای رفت و آمد افراد نخواهند داشت )

۵. برای شروع فعالیت نصب بهتر است ۱۰ یا ۱۵ سانتی متر از زمین و ۳۰ الی ۴۰ سانتی متر از سقف فاصله در نظر بگیریم تا دچار مشکل نگردیم .

پس از مراحل فوق حال نوبت به نصب می‌رسد در نصب به تجهیزاتی نیاز داریم که عبارتند از :

۱‌. اتصالات : اتصالاتی همچون زانویی ، سه راهی و چهار راهی برای قسمت های دارای خمیدگی نیاز است .

۲. استفاده از پیچ و مهره یا سینی کابل : در مواقعی که احتیاجی به استفاده از ساپورت های دیواری نمی باشد می‌ توانیم از پیچ و مهره یا سینی کابل برای محکم کاری استفاده کنیم. حتماً به این نکته ی مهم توجه گردد که نصب نردبان کابل امری کاملاً تخصصی می باشد که باید انجام آن را به افراد دارای مهارت و متخصص بسپاریم تا امنیت جانی ساکنان حفظ گردد .

قیمت نردبان کابل :

یکی از مسائل و سوالاتی که هر فرد قبل از خرید یک محصول یا اجرای یک عملیات و طرح من جمله نردبات کابل با آن مواجه می شود این است که آن کار یا عملیات چه هزینه‌ ای در بر خواهد داشت . به طور کلی می توان بیان نمود که قیمت نردبان کابل یک عدد ثابت نمی باشد بلکه قیمت‌ های بسیار گوناگونی دارد . قیمت نردبان کابل به عواملی همچون جنس ، طول و عرض نردبان کابل وابسته می باشد و با توجه به این پارامترها قیمت تمام شده ی آن نیز افزایش یا کاهش پیدا می‌کند .

نتیجه گیری :

نردبان کابل یکی از تجهیزاتی است که در صنعت برق مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر نقش پوششی و محافظتی می‌ تواند باعث مرتب شدن و منظم شدن کابل شود و آشفتگی و در هم‌ تنیدگی را از آن ها دور نماید . همچنین یکی از مزایای اصلی نردبان کابل این است که امکان دسترسی آسان و تعمیر آسان سیم ها و کابل ها را فراهم می آورد . نردبان های کابل دارای مدل های گوناگون هستند که از نظر جنس و کاربرد می‌توان آن ها را تقسیم بندی نمود و هر مدل بر اساس ویژگی‌ های خودش برای یک کار و محیط خاص مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

bit.ly/3x36iUl