انواع زغال های موجود در بازار

انواع زغال های موجود در بازار : امروزه زغال به یکی از پر مصرف ترین موادی می باشد که استفاده می شود. زیرا برای تهیه کباب و قلیان یکی از مواد اصلی آن زغال خوب و باکیفیت می باشد . زغال ها با توجه به موادی که از آنها تولید می شوند کاربردهای خاصی دارند و بعضی از آنها برای کبایی و قلیان و برخی در صنعت و هنر و پزشکی کاربرد دارد. وقتی در جامعه برای کالایی تقاضا زیاد باشد یعنی سود آن حرفه بالا می باشد زیرا بازار فروش خوبی دارد و مصرف کننده با خرید خود باعث افزایش درآمد تولید کنندگان می باشد. به همین دلیل تولید زغال به عنوان یک حرفه پولساز شناخته می شود بطوریکه می گویند پول در دست های سیاه. اما این سود بستگی به مرغوبیت و کیفیت زغال تولیدی شما دارد که هرچه کیفیت زغال شما بالا باشد باعث افزایش سود شما می شود. در مقالات قبلی درباره راه اندازی خط تولید زغال بصورت مفصل برای شما مطالب سودمندی را بیان کردیم. در این مقاله تصمیم گرفتیم با توجه به تنوعی که در تولید زغال وجود دارد به بررسی انواع زغال های موجود در بازار بپردازیم. اگر می خواهید زغال خوب و باکیفیت خریداری کنید از برندهای نام آشنا و مراکز معتبر خرید کنید. تا انتهای اینمقاله همراه ما باشید تا با توجه به نوع کاربری زغال بتوانید بهترین زغال را برای استفاده خود خریداری نمایید.

انواع زغال های موجود در بازار کدامند و چه مصارفی دارند؟

در بازار انواع مختلفی زغال وجود دارد که با کاربردها و بازدهی های متفاوتی است و افراد برای مصرف زغال با توجه به نوع نیازشان اقدام به خریداری باکیفیت ترین زغال می کنند. یکی از منابع تامین کننده اغنواع زغال در ایران شمال کشور می باشد که به دلیل وجود درختان و صنعت چوبی قوی که دارا می باشد تولید زغال در این منطقه از کشور بسیار رواج پیدا کرده و زغال ای با کیفیتی نیز تولید می شود. انواع زغال با توجه به مواد اولیه اصلی خود که چوب می باشد به انواع مختلفی تقسیم می شود که شامل موارد زیر می باشد:

زغال نارگیل

باید بگوییم که زغال نارگیل خاکستر کمی تولید می کند و دود نمی کند،در زمان طولانی می ساز و همچنین حرارت زیادی را دارا می باشد.یکی از مهم ترین مزایای زغال نارگیل این است که با ساختار محیط زیست سازگار می باشد وجالب است بدانید که برای تولید زغال ناگیل هیچ درختی قطع نمی شود چون از پوست نارگیل تولید می شود به همین دلیل این نوع زغال دوست دار محیط زیست بوده و آتولید آن آسیبی به به محیط زیست و درختان وارد نمی کند.

انواع زغال های موجود در بازار

انواع زغال های موجود در بازار

زغال کافه ای

زغال کافه ای از چوب درختان مرکب تولید می شود؛ تنها فرق زغال کافه ای یا قهوه خانه ای با زغال قلم و سکه که در ادامه به بیان آنها می پردازیم شکل ظاهری زغال کافه ای می باشد زیرا می توان گفت این نوع از زغال شکل ظاهری ویژه و خاصی ندارد.

زغال قلیان یا سکه ای

زغال قلیان یا سکه مربع شکل می باشند و در وسط این نوع از زغال ها دایره ای کوچک به عنوان سوراخ یا حفره وجود دارد. زغال قلیان یا سکه ای بصورت بسته بندی یا فله ای و بصورت کیلویی در بازار به فروش می رسد و به مشتریان عرضه می شود. اسم دیگری که برای زغال قلیان در نظر گرفته اند زغال سکه ایمی باشد ،  علت این نامگذاری به دلیل کوچک بودنزغال قلیان می باشد. و علت داشتن حفره داخلی در زغال قلیان یا زغال سکه ای این است که هوادهی بهتر به سرتاسر ذغال قرار گرفته در قلیامن وجو.د داشته باشذ. با داشتن این حفره اکسیژن که یک از اجزا مهم برای آتش است به قسمت داخلی زغال میرسد.

زغال شمش

زغال شمش به زغال هایی گفته می شود که زغالا فشرده چینی و به صورت برش نخورده هستند و این نوع از زغال ها در بازار به زغال شمش معروف می باشند. زغال شمش برای شومینه و بعضی از آتشکده و تنور ها کاربرددارد. همچنین جالب است که بدانید با برش این ذغال ، انواع زغال های کبابی و زغال شومینه ای تولید می شوند.

زغال کبابی

مخی توان گفت زغال کبابی درجه یک است که در زمان سوختن و سرخ شدن دود و جرقه و بود نداشته باشد و هنگامی که زغال به طور کامل به آتش سرخی تبدیل شده است  نیاز ندارد کسی بطور دائم آن را باد بزند و تا جایی که امکان دارد ممکن است روند سوختن یا خاکستر شدن به آرامی و کندی اتفاق بیافتد. استفاده از باد بزن دستی یا برقی زغال بسته به نوع غذای دلخواه می باشد که در بعضی اوقات برای آماده کردن انواع کباب ها به دلیل چکه کردن چربی گوشت روی زغال امکان دارد سبب خاموشی آن شود. باید بگوییم که یکی از مواردبی که در لذیذ بودن طعم کباب تاثیر بالایی دارد همین انتخاب زغال مناسب می باشد.

زغال بامبو

یکی از با کیفیت ترین زغال های موجود در بازار و در بین انواع زغال ، زغال تولید شده از چوب بامبو می باشد. ، این نوع زغال  از حرارت دهی بالا و پیوسته و مداومی یرخوردار می باشد. البته باید بگوییم این نوع زغال در ایران تولید نمی شود و متاسفانه در ایران وجود ندارد.

زغال لیمو

زغال لیمو براق و سیاه می باشد که بدون ترک و شکاف است و هنگامی که شکسته می شود صدای خاصی از این نوع زغال شنیده می شود در ساخت و تولید این زغال لیمو فشار حرارت بالایی برای بالا بردن کیفیت زغال نیاز است که این روند به عملکرد کوره و قدرت آن در خط تولید زغال بستگی دارد تا بتواند در طولانی مدت هم بازده خوب و مناسبی داشته باشد.

زغال فشرده پسته

باید بگوییم زغال فشرده پسته همان زغال فشرده است که در تولید و ساختاین نوع زغال مواد اولیه آن به جای پوست گردو ، پوست پسته می باشد و تولید کنندگان زغال فشرده پسته برای تولید زغال پسته از پوست پسته استفاده می کنند و دیگر مواد ترکیبی آن همان خاک اره و خاک زغال می باشد؛ روند و مراحل تولید آن مانند زغال فشرده چینی می باشد و هیچ تفاوتی با آن ندارد که در مقالات قبلی بصورت مفصل به آن پرداخته ایم.

تفاوت انواع زغال

باید بگوییم فاکتورهایی که در زغال ها باعث تفاوت آنها نی باشد مواد اولیه زغال ها در تولید و ساخت آن ها و کاربرد زغال ها در موارد خاصی می باشد که هر نوع زغال با توجه به مواد اولیه ای که تولید شده و ساخته شده برای کاربری خاصی استفاده می شود و افرادی می توانند با شناخت انواع زغال و اطلاع داشتن از تفاوت آن ها می توانند مناسب ترین زغال را برای استفاده خود خردیاری کنند. در نظر داشته باشید برای خرید زغال با کیفیت باید از مراکز معتبر فروش زغال و همچنین در هنگام خرید به برند آن توجه کنید. سو استفاده کننده های بسیاری در این حرفه وارد شده اند که با کمک چسب دست به تولید زغال ه ای ارزان قیمت می زنند که علاوه بر صدمه رساندن به محیط زیست باعث آسیب به سلامت افراد می شوند زیرا این نوع چسب های استفاده شده در زغال سمی می باشند و در صورت سوختن زغال بوی نامطبوعی از آن خارج می شود که در صورت تنفس کردن می تواند باعث مشکلات ریوی و تنفسی در افرادشود و سلامتی آنها را به خطر بیاندازد.

قیمت انواع زغال

باید بگوییم مواردی که در قیمت انواع زغال تاثیر گذار می باشد بطور کلی نوع و جنس و مواد تشکیل دهنده زغال  می باشد که باعث تفاوت قیمت زغال ها است. اگر به هنگام خرید متوجه شدید که رنج قیمت زغال ها متفاوت می باشد باید دقت داشته باشید که زغال های با کیفیت که از مواد اولیه درجه یک تولید شده اند دارای قیمت بالاتری می باشد و زغال های ارزان قیمت تر با انواع چسب ساخته شده اند. اگر سلامتی خود و خانواده تان برایتان اهمیت دارد به شما توصیه می کنیم از خرید زغال های ارزان قیمتی که با چسب ساخته شده اند بپرهیزید.

بهترین زغال برای کباب

شاید جالب باشد که بدانید زغال فشرده یا بریکت یکی از پر استفاده ترین نوع زغال می باشد که از ترکیب خاک اره و خاک زغال و همچنین مواد اولیه دیگر مانند پوست گردو تولید و ساخته می شود برای تولید و ساخت انواع زغال فشرده زغال چوب را خرد می کنند و بعد از آسیاب خاک حاصل را با نوعی چسب طبیعی همراه بعضی مواد دیگر مخلوط می کنند ماده ترکیبی حاصل را در شرایط فشار و سپس در محیط گرما قرار داده و به اشکال مختلفی استوانه ای یا چهار گوش یا تخم مرغی در قالب قرار می دهند.

زغال بامبو چه مزایایی دارد؟

زغال بامبو از سوخت بالا و مداومی برخوردار می باشد و به راحتی می سوزد و نیاز به باد زدن دائم ندارد. همچنین جالب است بدانید که خاکستری که پس از سوختن بر روی زغال ایجاد می شود به اطراف و روی زمین پراکنده نمی شود و مانند خاکستر بقیه زغال ها نمی ریزد. زغال بامبو ویژگی های منحصر بفردی دارد که شامل این موارد است: بدون دود، بو، گاز و … می باشد و از ایجاد سرگیجه و سردرد جلوگیری می کند. همچنین برای تولید و ساخت زغال بامبو احتیاجی به قطع درختان نمی باشد. یکی دیگر از ویژگی های منحصر بفرد زغال بامبو ای است که طعم و عطر هیچ چیزی را تغییر نمی دهد. اما این نوع زغال با تمام مزایایی که دارد درایران تهیه و تولید نمی شود و تولید کنندگان زغال باید در تولید این نوع از زغال نیز گام های موثری بردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *